Uczennica klasy V a Joanna Wita została laureatką powiatowego konkursu plastycznego "W trosce o nasze bezpieczeństwo" - zajęła I miejsce w II grupie wiekowej. Konkurs powiatowy jest częścią Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży. Rozdanie nagród odbyło się w środę, 20 kwietnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Nagrodę Joannie wręczył Starosta Kościański Bernard Turski. Praca naszej uczennicy będzie reprezentować powiat w etapie wojewódzkim.

Asia 3   Asia   Asia 2

18 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Kościanie po raz kolejny odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny o Złote Pióro Mistrza Ortografii dla klas II-III edukacji wczesnoszkolnej. W drodze eliminacji z każdej szkoły wyłoniono jednego ucznia z klasy II oraz trzech z klasy III, którzy zmagali się w finale. Łącznie w ostatnim etapie konkursu wzięło udział 68 uczniów z 17 szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Grobelny z klasy IIf, Michał Linka z IIId oraz Adam Kaźmierczak i Julia Olejnik z IIIb.  Dwoje z nich - Mateusz i Adam - zdobyło wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami "Mistrza Ortografii" oraz upominkami.

 Mistrz Ortografii 1   Mistrz Ortografii 2   Mistrz Ortografii 3

W tegorocznym, jubileuszowym X Wojewódzkim Memoriale im. Andrzeja Grubby w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych drużyna ze Śmigla zajęła drugie miejsce. Zawody odbyły się 11 kwietnia w Krzyżu Wielkopolskim. Do rywalizacji stanęło 9 drużyn z Wielkopolski. W składzie reprezentującym Szkołę Podstawową w Śmiglu zagrali: Tomasz Krzykała, Eryk Grochowy, Bartosz Ludwiczak oraz Dawid Gbiorczyk. Tenisiści trenowali pod okiem Danuty Strzelczyk. Nasza drużyna reprezentować będzie województwo na zawodach ogólnopolskich, które odbędą się w czerwcu w Sopocie.

tenis

W dniu 7 kwietnia w Raszkowie rozegrano Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły była o krok od awansu do najlepszej czwórki, niestety minimalna porażka ze Szkoła Podstawową z Piły sprawiła, że nasze zawodniczki zagrały w meczu o 5 miejsce, które zakończyło się porażką 1-2 ze Stęszewem. Zajęcie VI miejsca jest i tak dużym sukcesem naszych dziewcząt.

Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Śmiglu: Agata Ambrowczyk, Malwina Stachowiak, Anna Szymańska, Weronika Targosz, Agata Berthold, Oliwia Bossy, Anna Strzelczyk, Natalia Szymanowska, Wiktoria Tajchert. Opiekun Ryszard Primel.

 siatkówka 1   siatkówka 2

12 kwietnia 2016r. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy historycznej dla uczniów z klas IV-VI pt. Wielkopolska kolebką państwa polskiego”. Celem konkursu było rozpowszechnienie wśród uczniów wiedzy o początkach państwa polskiego, a także zwrócenie uwagi na konsekwencje chrztu Polski, szczególnie w obszarze kultury, sztuki i obyczajów dla Polaków żyjących współcześnie. W konkursie I miejsce zajęła Maja Wielińska z klasy VIb, II miejsce zajął Olaf Janicki z klasy Vd,  a III miejsce Aleksandra Zigler z klasy VIb.

chrzest 966

W zwiazku z jubileuszem Chrztu Polski w kwietniu w holu naszej szkoły można podziwiać również najładniejsze prace uczniów z klas IV-VI tematycznie nawiazujące do wydarzeń sprzed 1050 lat. Celem wystawy przygotowanej przez p. M. Janowicz jest upamiętnienie rocznicy ważnego wydarzenia w historii Polski oraz uświadomienie uczniom ich tożsamości narodowej.

Uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI wzięli udział w konkursie historyczno-plastycznym nt. „Chrzest Polski 966-2016”. Konkurs ten organizowany był przez Poznańskie Towarzystwo Patriotyczne i objęty był honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora oświaty, Prezydenta Miasta Poznania oraz Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Głównym celem konkursu było uczczenie 1050 rocznicy chrztu Polski, przypomnienie uczniom przebiegu tych wydarzeń i uświadomienie wpływu chrztu na kształt współczesnych granic Polski. 

foto 1

Czytaj więcej...

Jak wezwać pomoc w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu? Jak sprawdzić przytomność i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Tego dowiedzieli się uczniowie klasy I b w trakcie szkolenia, które mieli 7 kwietnia. Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości rodziców jednego z uczniów, lekarzy – Państwa Joanny Bajer – Korzeniewskiej i Jędrzeja Korzeniewskiego. Dzieci dowiedziały się, jak wybierać numer alarmowy oraz rozmawiać z dyspozytorem. Teorii towarzyszyła również praktyka.

nauka pierwszej pomocy 03   nauka pierwszej pomocy 08   nauka pierwszej pomocy 10

 

Czytaj więcej...

W poniedziałek 21 marca Szkoła Podstawowa w Śmiglu dzięki uprzejmości Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie była organizatorem zawodów rejonowych w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło 6 szkół, które reprezentowały swoje powiaty. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy trzyzespołowe, z których pierwsze dwa awansowały do rozgrywek półfinałowych. W meczu o I miejsce w turnieju reprezentacja naszej szkoły wygrała ze Szkołą Podstawową nr 9 w Lesznie wynikiem 2-0, zapewniając sobie jednocześnie awans do finału wojewódzkiego, który zostanie rozegrany 7 kwietnia w Raszkowie.
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Śmiglu: Agata Ambrowczyk, Weronika Targosz, Malwina Stachowiak, Nadia Olejnik, Wiktoria Tajchert, Oliwia Bossy, Anna Szymańska, Agata Berthold, Anna Strzelczyk, Natalia Szymanowska. Opiekun Ryszard Primel.

zwycięska drużyna

Z okazji "Zajączka" otrzymaliśmy "talon na wycieczkę". Była to wycieczka do Bukówca Górnego. Dlaczego tam? Właśnie dlatego, że mogliśmy tam usłyszeć klekoty, dudy, przyśpiewki ludowe. Nie tylko oglądaliśmy występy zespołu ludowego, ale mogliśmy również tańczyć, śpiewać, "lotać z klekotami" i wspólnie bawić się. Po hulankach i swawolach zwiedziliśmy Izbę Regionalną. Jakież dziwne sprzęty można tam zobaczyć! U sufitu pająki - ale piękne, kolorowe, zrobione ze słomek, żelazko z duszą, kałamarz, a nawet toaletę, która ma na drzwiach serduszko i jest poza domem. Oj działo się działo! Jak to dobrze, że Zajączek dał nam okazję poznać zwyczaje wielkanocne oraz życie dawnej wsi i to nie byle gdzie, ale w Bukówcu Górnym – wsi, w której tradycje są żywe.

Bukówiec 1   Bukówiec 4   Bukówiec 8

Czytaj więcej...

Pod takim hasłem w dniach 22-26.02.2016r. w świetlicy szkolnej odbywał się konkurs plastyczno-techniczny dla uczniów klas I-VI. Styropianowe jaja różnej wielkości z każdą chwilą zmieniały się w dzieła sztuki. Mnóstwo ozdób uatrakcyjniło ich wygląd. Liczył się pomysł, a także technika oraz samodzielność wykonania pracy konkursowej. Na te walory zwracała uwagę komisja konkursowa w składzie: p. Izabela Wajske, p. Barbara Perz, p. Agata Jóźwiak, Aleksandra Domagała i Weronika Targosz uczennice kl. VIb – przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego.

mega jajo na Wielkanoc 24  mega jajo na Wielkanoc 09  mega jajo na Wielkanoc 01   

Czytaj więcej...