Odbyły się już wszystkie zaplanowane Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe:

czwartek - 19 listopada - Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego - etap szkolny - regulamin - wyniki w pliku pdf,

piątek - 20 listopada - Wojewódzki Konkurs Matematyczny - etap szkolny - regulamin - wyniki w pliku pdf,

czwartek - 26 listopada - Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego - etap szkolny - regulamin - wyniki w pliku pdf

piątek - 27 listopada - Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy - etap szkolny - regulamin - wyniki w pliku pdf

sowa

 

Na dzień 20 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

W naszej szkole poprzedzono ten dzień konkursem plastycznym pod hasłem „Moje prawa”, którego organizatorem był samorząd uczniowski przy wsparciu p. Iwony Włoch oraz p. Izabeli Wajske. Celem konkursu było uświadamianie dzieciom ich praw oraz propagowanie znajomości praw dzieci wśród dorosłych. Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie pracy plastycznej dotyczącej jednego lub kilku praw zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka. Ponadto przygotowano gazetkę tematyczną odnośnie Konwencji o Prawach Dziecka, którą wyeksponowano w holu szkoły.
W piątek 20 listopada ogłoszono wyniki konkursu, którego laureatami są:

I miejsce – Nadia Olejnik kl. VI b
II miejsce – Aleksandra Ziegler kl. VI b
III miejsce – Weronika Targosz kl. VI b

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w konkursie.

moje prawa 1   moje prawa 2   moje prawa 3

I.W.

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się we wtorek 10 listopada. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas pierwszych, drugich, trzech i szóstych pod kierunkiem p. Żanety Prais i p. Moniki Janowicz.
Na apelu przypomniano ważne wydarzenia z historii Polski, recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne. Przygotowany montaż słowno - muzyczny wywarł duże wrażenie na uczniach. W szczególności podobał się występ chóru szkolnego prowadzonego przez p. Żanetę Prais i pieśni patriotyczne w wykonaniu Stanisława Świdzińskiego, Nadii Olejnik, Weroniki Targosz.

W tym dniu klasa II f zaprosiła do szkoły żołnierza z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Sierżant Krzysztof Pelec przybył do dzieci w historycznym mundurze powstańca wielkopolskiego. Gość opowiedział o swojej służbie, pokazał szablę, bagnet i hełm żołnierski. Podczas rozmowy podkreślił rolę Wojska Polskiego w dziejach naszej Ojczyzny.

Zdjęcia w galerii: Apel z okazji Święta Niepodległości 2015 

 

świeto niepodległosci 01   świeto niepodległosci 22   świeto niepodległosci 24

W dniu 4 listopada nasza szkoły była organizatorem Drużynowych Mistrzostw Rejonu w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych. W zawodach wzięło udział 12 drużyn w kategorii chłopców i 9 drużyn dziewcząt. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła drużyna SP Śmigiel, drugie SP Nowy Belęcin, trzecie SP4 Leszno, a czwarte SP9 Leszno. W kategorii chłopców pierwsze miejsce wywalczyła drużyna SP Śmigiel, drugie SP Bodzewo, trzecie SP Nowy Belęcin, a czwarte SP Kluczewo. Organizatorzy przygotowali nagrody dla czterech pierwszych drużyn w każdej kategorii. Nagrody zostały ufundowane przez Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla Wiesława Kasperskiego. Ponadto drużyny, które wywalczyły pierwsze i drugie miejsce uzyskały awans do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim, które odbędą się w grudniu. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów i życzymy powodzenia. Zawody przygotowali Danuta Strzelczyk i Ryszard Primel. Współorganizatorem był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Kościanie.

 

 tenis stołowy 1   tenis stołowy 2

W ostatnim tygodniu października w naszej szkole rozbrzmiewała muzyka. Uczniowie wzięli udział w dwóch niecodziennych lekcjach.

We wtorek 27 października dzieci uczestniczyły w koncercie pt. „Z piosenką żeglarską dookoła świata” zespołu „Szanty Duo”. Panowie przedstawili muzyczną opowieść o morzu, żeglarzach i morskich obyczajach. Zaprezentowali także dzieciom instrumenty takie jak gitara, harmonijka ustna, flet, akordeon, melodyka. Wybrani uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w grze na harmonijkach oraz instrumentach perkusyjnych. „Najsilniejsi” zmierzyli się w przeciąganiu liny. Szanty i pieśni spod wielkich żagli, które usłyszeli uczniowie, to nie tylko brzmienie muzyki dawnego morza, ale również swoisty zapis życia i pracy dawnych marynarzy, ich przeżyć, uczuć i zmagań z morzem. Zdjęcia w galerii: Szanty - koncert

szanty 20   szanty 01   szanty 38

Tematem drugiego koncertu, który odbył się w czwartek 29 października, były tańce narodowe. Tancerze zaprezentowali dzieciom poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka. Zatańczyli także dwa tańce regionalne: Lublin oraz taniec wielkopolski. Uczniowie mieli okazję zobaczyć dawne stroje regionalne, m.in. krakowski, łowicki, wielkopolski. Kilkoro uczniów spróbowało swoich sił w tańcu ludowym. Zdjęcia w galerii:Tańce narodowe i regionalne - pokaz

tańce narodowe 07   tańce narodowe 23   tańce narodowe 32

We wtorek 20 października br. pracownik Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego we wszystkich klasach IV przeprowadził zajęcia edukacyjne nt. segregacji odpadów. Spotkania te zrealizowano w ramach kampanii edukacyjnej pt. „Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów szkół podstawowych z terenu KZGRL w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi”. Zdjęcia w galerii: „Jestem eko-logiczny i dbam o przyrodę”

jestem eko 08

I.W.

W związku z wizytacją parafii pw. WNMP w Śmiglu, naszą szkołę odwiedził ksiądz biskup Grzegorz Balcerek. W poniedziałek, 19 października, duszpasterz spotkał się z całą społecznością szkolną. Dzieci przygotowały dla czcigodnego gościa krótki koncert oraz życzenia po góralsku. Ksiądz biskup powiedział do dzieci parę słów, wspominał swoją poprzednią wizytę w naszej placówce sprzed 16 lat oraz zostawił prezent – piękny album poświęcony poznańskiej katedrze. Na zakończenie udzielił wszystkim błogosławieństwa. Spotkanie z biskupem Grzegorzem Balcerkiem

spotkanie z biskupem 19

W piątek 16 października br. nasza szkoła wzięła udział w biciu ogólnopolskiego rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Od 12:00 do 12:30 na czterech fantomach uczniowie klas czwartych i piątych wykonywali wdechy ratownicze i masaż serca. W sumie przez pół godziny zrobiliśmy to 390 razy. Wszystko odbywało się w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca. W imprezie wzięli udział uczniowie klas pierwszych, którzy mogli jednocześnie spróbować swoich sił w ratowaniu. Z zainteresowaniem obserwowali nas rodzice, którzy przychodzili do szkoły po swoje dzieci.

bicie rekordu 11     bicie rekordu 14

Czytaj więcej...

W czwartek 15 października br. przyłączyliśmy się do „Akcji MIŚ” zainicjowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu. Kilka lat temu akcję zapoczątkowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chcąc zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Na tydzień przed akcją uczniowie naszej szkoły przygotowywali zebrane wcześniej misie: zaopatrzyli maskotki w plastry i bandaże, kolorowali oraz wycinali etykiety z informacją od „pluszowych przyjaciół”. W wyznaczonym dniu, tj. 15.10. przedstawiciele szkoły wraz z opiekunem wyruszyli ulicami miasta wykładając misie w różnych punktach. Najważniejsza była reakcja przechodniów oraz zachęta do reagowania na agresywne zachowanie osoby dorosłej względem dzieci, czego symbolem były zranione misie. 

akcja miś 02   akcja miś 15   akcja miś 11   

Czytaj więcej...

Na przełomie września i października w naszej szkole odbyła się zbiórka kasztanów. Klasy rywalizowały między sobą w konkursie na zebranie największej ilości. Wśród najmłodszych najwięcej kasztanów zebrała klasa II f, a wśród klas IV-VI - klasa Vc. Razem zebraliśmy prawie 4 tony kasztanów.

Samorząd Uczniowski bardzo dziękuje wszystkim osobom, które włączyły się w tę akcję. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców uczniów naszej szkoły, bez których przedsięwzięcie to nie cieszyłoby się takim powodzeniem. W porozumieniu z dyrekcją szkoły pozyskane fundusze przeznaczymy na niezbędne doposażenie szkoły.                            

kasztany

SU