Uczniowie śmigielskiej szkoły podstawowej oraz gimnazjum w piątek 16 grudnia 2011 udali się na wycieczkę do Berlina. Chłopcy i dziewczęta zwiedzili siedzibę Bundestagu, spacerowali po centrum niemieckiej stolicy, podziwiali Bramę Brandenburską i niezwykły Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Ponadto obejrzeli wystawę w berlińskim Muzeum im. Martina Gropiusa „Drzwi w drzwi. Polska – Niemcy. 1000 lat w sztuce i historii”.

Stanowią ją zbiory z wielu muzeów z terenu Polski i Niemiec, które przywieziono specjalnie do Berlina dla uczczenia ponad tysiącletniej historii sąsiedztwa obu narodów. Celem ekspozycji jest pokazanie, że w dziejach stosunków polsko-niemieckich znacznie więcej było okresów pokoju i współpracy społeczno – gospodarczej niż konfliktów politycznych i zbrojnych. Zwiedzając wystawę, młodzi śmigielanie mogli odbyć niecodzienną podróż w czasie i przy okazji poznać m.in. z historię życia św. Wojciecha, patrona Polski, który w roku 977 poniósł męczeńską śmierć z rąk pogan, a także zobaczyć portret niemieckiego cesarza Ottona III, który udał się z misją do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, a przy tej okazji zawarł wówczas przymierze polityczno – militarne z Bolesławem Chrobrym. Ponadto uczestnicy wycieczki podziwiali się np. dokumenty dotyczące chrztu Polski w roku 966, rękopis teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika, obraz Jana Matejki „Hołd pruski”, przywieziony do Berlina z Zamku Królewskiego na Wawelu, czy dzieła Wilhelma Sasnala. Dla uczniów – zarówno  tych młodszych ze szkoły podstawowej, ale i tych starszych z gimnazjum, była to wspaniała lekcja historii.

Po wizycie na jarmarku bożonarodzeniowym młodzież wraz z opiekunami udała się do słynnego kompleksu „Tropical Islands” znajdującego się pod Berlinem, gdzie przez ponad cztery godziny korzystała z atrakcji, jakie znajdują się w największej tropikalnej krainie wypoczynku w Europie.  W.Adamczewski

PC160139     PC160142     PC160147